CY7C6805356BAXI OverviewApplication Specific Microcontroller comes in a Bulk package.This mount is done in accordance with the method of Through Hole.The operating temperature should be lower than 85 °C.Temperatures above -35 °C are recommended for working.
CY7C6805356BAXI FeaturesMinimum temperature of -35 °C
CY7C6805356BAXI ApplicationsThere are a lot of Other
CY7C6805356BAXI Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Contact Plating | Silver |
| Mount | Through Hole |
| Actuator Material | Nylon |
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Termination | PC Pins |
| Type | Switch |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Orientation | Straight |
| Depth | 7.8 mm |
| ELV | Compliant |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Throw Configuration | SPST |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Operating Force | 5.19 N |
| Length | 5.99 mm |
| Actuator Length | 4.4 mm |
| Radiation Hardening | No |