CY8C20142-SX1IT OverviewMaterials from Tape & Reel (TR) are used to package it. In order to mount it on the PCB, Surface Mount is used. A significant part of the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)'s popularity in the electronic industry is its low package cost. Providing the 2.4V~5.25V Supply Voltage ensures its normal operation. Inputs of Up to 4 are used. For standard grade applications, it belongs to the Type Buttons. Its operational temperature should always be kept at -40°C~85°C. As the cost-down performance ratio is the best available on the market, the CapSense® Express™ Series offers the best value. The channels of the LED drivers are Up to 4. The device's supply current is set to 1.5mA. It is constructed using terminations of 8. The component's pin number remains 8. It's included in the Surface Mount mount.
CY8C20142-SX1IT Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Up to 4 LED driver channels
CY8C20142-SX1IT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20142-SX1IT Capacitive Sensors applications.
Proximity Sensor
Gesture Recognition
Automotive Door I Kick Sensors
Automotive Rain Sensor
Remote and Direct Liquid Level Sensor
High-resolution Metal Profling
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapSense® Express™ |
| Published | 2007 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 2.4V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 1.5mA |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| Memory Type | ROMless |
| Data Rate | 400 kbps |
| Number of Inputs | Up to 4 |
| Proximity Detection | No |
| LED Driver Channels | Up to 4 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 5.25V |
| Interface | I²C |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Resolution | - |