CY8C20246-24LKXI OverviewConsidering its outstanding performance, Capacitive Sensing is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 16-UFQFN package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Tray.With a processor of M8C cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.FLASH (16kB) is the type of program memory used by it.By using a 1.71V~5.5V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 13 I/Os are available on this device.To find comparable components, use the CY8C20246 base part number.This device has terminals at QUAD.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8C20xx6 controller series.In this case, there are 16 terminations.Part of the CapSense® Controllers series, this electrical component is used in a variety of applications.By using a 3.3V voltage supply, high efficiency is possible.Storage of data is performed using memory type FLASH.A number of 16 pins are used to construct it.Mounting is performed in accordance with Surface Mount.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 16 pins in total.In order to store data and programs, the devices have a memory size of 16kB.Supply current is maximum at 4mA.Power is provided by a 1.8/5.5V source.In total, there are 3 timers and counters.With a maximum frequency of 400kHz, the device operates.Microcontroller is a member of the M8C family of CPUs.
CY8C20246-24LKXI Features16-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20246-24LKXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20246-24LKXI Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFQFN |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CY8C20246 |
| Pin Count | 16 |
| Power Supplies | 1.8/5.5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 13 |
| Speed | 24 MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Supply Current-Max | 4mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| CPU Family | M8C |
| Max Frequency | 400kHz |
| Boundary Scan | NO |
| RAM (words) | 2000 |
| Bus Compatibility | USB |
| Controller Series | CY8C20xx6 |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8C20246 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI |