CY8C20436-24LQXIT OverviewThis is an excellent choice for Capacitive Sensing due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 32-UFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.Package Tape & Reel (TR) contains it.There is a M8C as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C.FLASH (8kB) has been assigned to it as a program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 1.71V~5.5V supply voltage.There are 28 I/Os on it, which makes it a very simple device.Based on its base part number of CY8C20436, other similarly-sized components can be found.A QUAD position is assigned to its terminals.In terms of the controller series, the device belongs to the CY8C20xx6 series.There are a total of 32 terminations in it.Application Specific Microcontroller is a member of the CapSense® Controllers series of electrical components.Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.As a storage type for data, FLASH is used.A total of 32 pins are required to construct this device.A method of mounting is used, which is Surface Mount.Total number of pins is 32.It should be noted that 4mA represents the maximum supply current.Power is provided by a source of 1.8/5V.In the device, the clock runs at a frequency of 25.2MHz.As part of the M8C CPU family, this component is included.
CY8C20436-24LQXIT Features32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20436-24LQXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20436-24LQXIT Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Capacitive Sensing |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | CY8C20436 |
| Pin Count | 32 |
| Power Supplies | 1.8/5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Number of I/O | 28 |
| Speed | 24 MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Clock Frequency | 25.2MHz |
| Program Memory Type | FLASH (8kB) |
| Supply Current-Max | 4mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Bus Width | 8b |
| ROM (words) | 8192 |
| CPU Family | M8C |
| Boundary Scan | NO |
| RAM (words) | 1000 |
| Bus Compatibility | USB |
| Controller Series | CY8C20xx6 |
| Height | 530μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |