CY8CTMG201A-48LTXI OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for Touchscreen Controller.For space savings, it is available in the 48-VFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.Devices with M8C core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C ~ 85°C.The type of memory it uses is FLASH (16kB).Because the supply voltage is 1.8V, high efficiency can be achieved.The device has 38 I/Os.The controller belongs to the series CY8CT.TrueTouch™ is the series number of this electrical component.
CY8CTMG201A-48LTXI Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CTMG201A-48LTXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTMG201A-48LTXI Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Package Type | Radial Round |
| Manufacturer Part Number | PB800Z100T370EA |
| Manufacturer | GE |
| RoHS | Yes |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8CTMG201 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | TrueTouch™ |
| Composition | Metallized Polypropylene |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Capacitance | 80 MicroFarads |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 38 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Controller Series | CY8CT |
| Diameter | 2.5 |