CY8C20466A-24LQXIT OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for Capacitive Sensing.For space savings, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tape & Reel (TR) contains it.Devices with M8C core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.The type of memory it uses is FLASH (32kB).Because the supply voltage is 1.71V~5.5V, high efficiency can be achieved.The device has 28 I/Os.Based on the CY8C20466 base part number, it can be compared with other components.The controller belongs to the series CY8C20xx6A.CapSense® Controllers is the series number of this electrical component.Data storage uses FLASH as its memory type.For its construction, 32 pins are used.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 32kB.M8C is its core architecture.Working at a frequency of 24MHz results in excellent efficiency.3 timer/counters are present.Maximum frequency is 24MHz.A temperature of less than 85°C is recommended for the operating environment.The working temperature should be greater than -40°C.There are 28 programmable input/output ports on the chip.
CY8C20466A-24LQXIT Features32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
CY8C20466A-24LQXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20466A-24LQXIT Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2003 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Frequency | 24MHz |
| Base Part Number | CY8C20466 |
| Interface | I2C, SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Memory Size | 32kB |
| Number of I/O | 28 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Core Architecture | M8C |
| Max Frequency | 24MHz |
| Number of Programmable I/O | 28 |
| Number of GPIO | 28 |
| Controller Series | CY8C20xx6A |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |