CYW20704UA2KFFB1G OverviewThere is a FCBGA-49 package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.When working, the temperature should be kept at -30°C ~ 85°C.EEPROM is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3.3V supply voltage.The CYW20704 series includes this electrical component.Using the devices' - memory size, you can store programs and data.At a frequency of 2.4GHz, it can achieve excellent efficiency.The supply voltage of 1.2 V, 3.3 V's adaptability can be fully utilised by designers.
CYW20704UA2KFFB1G FeaturesFCBGA-49 package
Mounting type of Surface Mount
CYW20704UA2KFFB1G ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW20704UA2KFFB1G Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Package / Case | FCBGA-49 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 49-FCBGA (4.5x4) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Interface Type | I2C, I2S, PCM, UART, USB |
| Minimum Operating Temperature | - 30 C |
| Number of I/Os | 8 I/O |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CYW20704 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Series | CYW20704 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V, 3.3 V |
| Memory Size | - |
| Program Memory Type | EEPROM |
| Program Memory Size | 848 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Protocol | Bluetooth v4.1 +EDR |
| Power - Output | 9dBm |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | -96dBm |
| Data Rate (Max) | 3Mbps |
| Serial Interfaces | I²C, I²S, SPI, UART, USB |
| Current - Receiving | 38mA |
| Current - Transmitting | 38mA |
| Number of Timers | 4 |
| Modulation | 4DQPSK, 8DPSK, GFSK |
| GPIO | 8 |