CY8C20647-24LQXIT OverviewConsidering its outstanding performance, Capacitive Sensing is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 48-UFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).With a processor of M8C cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.FLASH (16kB) is the type of program memory used by it.By using a 1.71V~5.5V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 33 I/Os are available on this device.This device has terminals at QUAD.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8C20xx7/S controller series.In this case, there are 48 terminations.Part of the CapSense® Controllers series, this electrical component is used in a variety of applications.By using a 3.3V voltage supply, high efficiency is possible.Storage of data is performed using memory type FLASH.Application Specific Microcontroller has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROPROCESSOR CIRCUIT.A number of 48 pins are used to construct it.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 48 pins in total.In order to store data and programs, the devices have a memory size of 16kB.Supply current is maximum at 4mA.Power is provided by a 1.8/5V source.In total, there are 3 timers and counters.With a maximum frequency of 24MHz, the device operates.Microcontroller is a member of the M8C family of CPUs.There are 34 programmable I/Os in the device.
CY8C20647-24LQXIT Features48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20647-24LQXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20647-24LQXIT Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 1.8/5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 33 |
| Speed | 25.2 MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Supply Current-Max | 4mA |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| CPU Family | M8C |
| Max Frequency | 24MHz |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Controller Series | CY8C20xx7/S |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |