CY8C4248LQI-BL593 OverviewDue to the benefits of saving space, it is available in the QFN-56 package.The way of mounting it is Surface Mount.Tray is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C ~ 85°C (TA) while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH.There are 36 I/Os on the board.The terminals are positioned at (0).The CY8C4248 series contains this electrical component.In this gadget, MULTIFUNCTION PERIPHERAL is the device's uPs/uCs/Peripheral IC.While deploying 1.8 V to 5.5, designers will be able to fully take advantage of its adaptability.Using oscillator type Internal makes it work.
CY8C4248LQI-BL593 FeaturesQFN-56 package
Mounting type of Surface Mount
CY8C4248LQI-BL593 ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CY8C4248LQI-BL593 Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Package / Case | QFN-56 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 56-QFN (7x7) |
| Number of Terminals | 56 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Tradename | PSoC 4 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8C4248 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 1x7b, 1x8b |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 38 |
| Packaging | Tray |
| Series | CY8C4248 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| ECCN Code | 5A992.B |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.4 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N56 |
| Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MULTIFUNCTION PERIPHERAL |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | Bluetooth, Brown-out Detect/Reset, CapSense, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, SmartCard, SmartSense, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Program Memory Size | 256 kB |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Seated Height-Max | 0.6 mm |
| EEPROM Size | - |
| Boundary Scan | NO |
| RAM (words) | 16384 |
| Bus Compatibility | I2C; IRDA; SPI; UART |
| Width | 7 mm |
| Length | 7 mm |