CY8C4248FLI-BL583T OverviewApplication Specific Microcontroller is available in the 76-XFBGA, WLCSP package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Reel.The device runs in ARM® Cortex®-M0 core processor.The temperature should be kept at -40°C ~ 85°C (TA) while working.Its type of program memory is FLASH.Application Specific Microcontroller has a number of 36I/Os.This electrical component is part of the CY8C4248 series.Microcontroller works wMicrocontrollerh an oscillator type Internal.
CY8C4248FLI-BL583T Features76-XFBGA, WLCSP package
Mounting type of Surface Mount
CY8C4248FLI-BL583T ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CY8C4248FLI-BL583T Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 76-XFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 76-WLCSP (4.04x3.87) |
| RoHS | Details |
| Tradename | PSoC 4 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | CY8C4248 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Data Converters | A/D 16x12b SAR; D/A 2xIDAC |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | CY8C4248 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 5.5V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | Bluetooth, Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA LCD, LVD, POR, PWM, SmartCard, SmartSense, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART |
| EEPROM Size | - |