PNX1502E,557 OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Multimedia.As a result, it is available in the 456-BGA package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is available in the Tray package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a TM3260 core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at 0°C~85°C.Using the 1.23V~1.37V supply voltage allows for high efficiency.61 I/Os are present on the device.In order to find similar components, it has a base part number of PNX15*.BOTTOM is the location of its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the Nexperia series.456 terminations are present in it.In the PNX15xx series, this electrical component is found.On it, there are 456 pins.A 1.3V source is used for powering it.Moreover, it possesses the property of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.Normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 3.13V.
PNX1502E,557 Features456-BGA package
Mounting type of Surface Mount
PNX1502E,557 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PNX1502E,557 Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 456-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | PNX15xx |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 456 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Multimedia |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.23V~1.37V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | PNX15* |
| Pin Count | 456 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B456 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.47V |
| Power Supplies | 1.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.13V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Number of I/O | 61 |
| Core Processor | TM3260 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Controller Series | Nexperia |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.45mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |