CY8C6337BZI-BLF13T OverviewFor the purpose of saving space, it is available in the 116-WFBGA package.A Surface Mount mounting method is used.This item can be found in package Reel.ARM® Cortex®-M4F core processor is present on the device.Working at -40°C ~ 85°C (TA) temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is FLASH.78 I/Os can be found on it.The electrical component is part of the series PSoC® 6 BLE.Using a External, Internal oscillator type, it works well.
CY8C6337BZI-BLF13T Features116-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
CY8C6337BZI-BLF13T ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CY8C6337BZI-BLF13T Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 116-WFBGA |
| Supplier Device Package | 116-BGA (5.2x6.4) |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Data Converters | A/D 16x10b SAR, 16x12b Sigma-Delta; D/A 2x7b, 1x8/12b |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | PSoC® 6 BLE |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Number of I/O | 78 |
| Speed | 150MHz |
| RAM Size | 288K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V ~ 3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, CapSense, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Connectivity | FIFO, I²C, IrDA, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART |
| EEPROM Size | - |