MM912KS812AMAFR2 OverviewThe outstanding performance of Engine Control makes it an excellent choice.There is a 100-LQFP Exposed Pad package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tape & Reel (TR) package.A S12XS core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at -40°C~125°C.FLASH (256kB) is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 4.7V~36V supply voltage.There are 6 I/Os on it.The terminals of this device are located at QUAD.It is a part of the series of controllers HCS12.Application Specific Microcontroller has 100 terminations.The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT.
MM912KS812AMAFR2 Features100-LQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MM912KS812AMAFR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MM912KS812AMAFR2 Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | Engine Control |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.7V~36V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Interface | CAN, SCI, SPI |
| Number of I/O | 6 |
| RAM Size | 12K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | S12XS |
| Program Memory Type | FLASH (256kB) |
| Controller Series | HCS12 |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |