CY8C6347BZI-BLD43T OverviewTo save space, it is included in the 116-WFBGA package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Reel, it is included.Device with ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M4F core processor issupported.Work should be performed at a temperature of -40°C ~ 85°C (TA).In terms of its program memory type, it is FLASH.78 I/Os have been provided by the device.An electrical component such as this is included in the series CY8C63xx.An oscillator type External, Internal is required for it to work.
CY8C6347BZI-BLD43T Features116-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
CY8C6347BZI-BLD43T ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CY8C6347BZI-BLD43T Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 116-WFBGA |
| Supplier Device Package | 116-BGA (5.2x6.4) |
| RoHS | Details |
| Tradename | PSoC 6 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Data Converters | A/D 16x10b SAR, 16x12b Sigma-Delta; D/A 2x7b, 1x8/12b |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | CY8C63xx |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Number of I/O | 78 |
| Speed | 100MHz, 150MHz |
| RAM Size | 288K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V ~ 3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, CapSense, Crypto - AES, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, RSA, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Connectivity | FIFO, I²C, IrDA, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART |
| EEPROM Size | - |