STM32WB15CCU7E OverviewDue to its space-saving qualities, it is available in the UFQFPN-48 package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Tray.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C ~ 85°C (TA) while working.Flash is the type of program memory used by it.By using a 1.71V ~ 3.6V voltage supply, high efficiency is possible.Part of the STM32WB series, this electrical component is used in a variety of applications.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 48 pins in total.In order to store data and programs, the devices have a memory size of 320kB Flash, 48kB SRAM.Using a frequency of 2.4GHz ~ 2.48GHz, it is very efficient.While employing 1.71 V to 3.6 V, designers can maximize its supply voltage adaptability.
STM32WB15CCU7E FeaturesUFQFPN-48 package
Mounting type of Surface Mount
STM32WB15CCU7E ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32WB15CCU7E Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Package / Case | UFQFPN-48 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 48-UFQFPN (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Number of I/Os | 37 I/O |
| Tradename | STM32 |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | STM32 |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Product Status | Active |
| Family Name | STM32WB |
| Package Type | UFQFPN |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32WB |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 3.6V |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.48GHz |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 1.71 V to 3.6 V |
| Memory Size | 320kB Flash, 48kB SRAM |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 320 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Protocol | Bluetooth v5.3 |
| Power - Output | 5.5dBm |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | -95.5dBm |
| Data Rate (Max) | 2Mbps |
| Number of ADC Channels | 13 Channel |
| Serial Interfaces | ADC, I²C, SPI, UART, USART |
| Current - Receiving | 4.5mA ~ 7.7mA |
| Current - Transmitting | 5.2mA ~ 12.3mA |
| Modulation | GFSK |
| GPIO | 37 |
| Device Core | ARM Cortex M0+, ARM Cortex M4 |