CY8CLED01D01-56LTXQT OverviewApplication Specific Microcontroller is a fantastic choice for Intelligent LED Driver because of its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tape & Reel (TR).The device runs in M8C core processor.The temperature should be kept at -40°C~105°C while working.Its type of program memory is FLASH (16KB).High efficiency is possible due to the 4.75V~5.25V supply voltage.The device belongs to CY8CLED controller series.This electrical component is part of the PowerPSoC® CY8CLED series.
CY8CLED01D01-56LTXQT Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED01D01-56LTXQT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8CLED01D01-56LTXQT Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PowerPSoC® CY8CLED |
| Published | 2008 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Intelligent LED Driver |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Interface | DALI, DMX512, I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16KB) |
| Controller Series | CY8CLED |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |