CY8CLED02-8SXI OverviewThis is an excellent choice for HB LED Controller due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Surface Mount is used for mounting.Package Tube contains it.There is a M8C as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C.FLASH (4KB) has been assigned to it as a program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 2.4V~5.25V supply voltage.There are 6 I/Os on it, which makes it a very simple device.A DUAL position is assigned to its terminals.In terms of the controller series, the device belongs to the CY8CLED series.There are a total of 8 terminations in it.Application Specific Microcontroller is a member of the EZ-Color™ CY8CLED series of electrical components.Because of the 2.55V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.Total number of pins is 8.
CY8CLED02-8SXI Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED02-8SXI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY8CLED02-8SXI Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | EZ-Color™ CY8CLED |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | HB LED Controller |
| Voltage - Supply | 2.4V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.55V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 6 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (4KB) |
| fmax-Min | 8 MHz |
| Multiplexed Display Capability | NO |
| Data Input Mode | SERIAL |
| Controller Series | CY8CLED |
| Length | 4.889mm |
| Height Seated (Max) | 1.72mm |
| Width | 3.895mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |