CY8CLED03G0156LTXI OverviewApplication Specific Microcontroller is available in the Tape & Reel package.There are 2 pins used in the construction of this device.As a result, it is mounted in accordance with Through Hole.A temperature lower than 150 °C is recommended for operating conditions.Microcontroller is recommended that the working temperature be above -65 °C.
CY8CLED03G0156LTXI FeaturesMinimum temperature of -65 °C
CY8CLED03G0156LTXI ApplicationsThere are a lot of Other
CY8CLED03G0156LTXI Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 2 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Impedance | 2 Ω |
| Element Configuration | Single |
| Max Reverse Leakage Current | 500 nA |
| Zener Voltage | 6.8 V |
| Radiation Hardening | No |