SCH5627P-NS OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for Desktop Embedded Controller.Due to the benefits of saving space, it is available in the 128-BFQFP package.The way of mounting it is Surface Mount.Tray is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of 0°C~70°C TA while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of ROM (2kB).As a result of the 2V~3.6V supply voltage, high efficiency is possible.There are 60 I/Os on the board.The terminals are positioned at (0).This device is part of the controller series SCH5627.This circuit consists of 128 terminations.The - series contains this electrical component.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.According to Desktop, it is mounted.There are 128 pins on it.The component is included in Interface ICs.While deploying 2.9700, 3.6300 V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability.Clock frequency in the device is 32MHz.At the moment, there are 15 mA operating supplies available.
SCH5627P-NS Features128-BFQFP package
Mounting type of Surface Mount
Interface ICs subcategory
SCH5627P-NS ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SCH5627P-NS Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Desktop |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-BFQFP |
| Supplier Device Package | 128-QFP (14x20) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| I2C Bus Support | 1 |
| Supplier Package | QFP |
| Real Time Clock | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Base Product Number | SCH5627 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2016 |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Desktop Embedded Controller |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 2V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 128 |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G128 |
| Operating Supply Voltage | 2.9700, 3.6300 V |
| Interface | ACPI, BC-Link, I2C/SMBus, LPC, PECI, PS/2, SPI |
| Operating Supply Current | 15 mA |
| Number of I/O | 60 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Core Processor | SCH5627P |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | ROM (2kB) |
| Watchdog Timer | Yes |
| Address Bus Width | 4 |
| Product Type | I/O Controller Interface IC |
| Boundary Scan | YES |
| Screening Level | TS 16949 |
| External Data Bus Width | 4 |
| RAM (words) | 256 |
| Number of Timers | 4 |
| Bus Compatibility | IBM PC-AT; PS/2; LPC; ISA; I2C; PCI; SMBUS; UART |
| Controller Type | I/O |
| Controller Series | SCH5627 |
| Product Category | I/O Controller Interface IC |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |