CY8CLED16P01-48LFXI OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for Powerline Communication.For space savings, it is available in the 48-VFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.Devices with M8C core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.The type of memory it uses is FLASH (32KB).Because the supply voltage is 4.75V~5.25V, high efficiency can be achieved.The device has 44 I/Os.Based on the CY8CLED16 base part number, it can be compared with other components.At QUAD, its terminals are located.The controller belongs to the series CY8CLED.Currently, it consists of 48 terminations.PowerPSoC® CY8CLED is the series number of this electrical component.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 5V supply voltage.Data storage uses FLASH as its memory type.MICROPROCESSOR CIRCUIT is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.For its construction, 48 pins are used.The method of Surface Mount is used to mount it.In total, it has 48 pins.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 32kB.A 5V power source powers it.Working at a frequency of 24MHz results in excellent efficiency.Using 5V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.8 timer/counters are present.Currently, there is 8mA operating supply available.Using an oscillator type Internal, it operates.
CY8CLED16P01-48LFXI Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED16P01-48LFXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8CLED16P01-48LFXI Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | PowerPSoC® CY8CLED |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Powerline Communication |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 24MHz |
| Base Part Number | CY8CLED16 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Memory Size | 32kB |
| Operating Supply Current | 8mA |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 44 |
| Nominal Supply Current | 14mA |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | M8C |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH (32KB) |
| Data Rate | 2.4 kbps |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| High Level Output Current | 10mA |
| Low Level Output Current | 25mA |
| Controller Series | CY8CLED |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |