CY8CTMA400-60BUI OverviewTo save space, it is included in the 1206 (3216 metric) package.In the package Reel, it is included.An electrical component such as this is included in the series VJ W1BC Basic Comm.Microcontroller falls under the category of Capacitors.
CY8CTMA400-60BUI Features1206 (3216 metric) package
Capacitors subcategory
CY8CTMA400-60BUI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTMA400-60BUI Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Package / Case | 1206 (3216 metric) |
| Case Code - in | 1206 |
| Case Code - mm | 3216 |
| Capacitance - nF | 120 nF |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Unit Weight | 0.000952 oz |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 15000 |
| Manufacturer | Vishay |
| Voltage Rating DC | 10 VDC |
| Brand | Vishay / Vitramon |
| Capacitance - pF | 120000 pF |
| RoHS | Details |
| Class | Class 2 |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Series | VJ W1BC Basic Comm |
| Packaging | Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Termination | Flexible (Soft) |
| Capacitance | 0.12 uF |
| Subcategory | Capacitors |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Dielectric | X7R |
| Product Type | Ceramic Capacitors |
| Product | General Type MLCCs |
| Product Category | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT |
| Width | 1.6 mm |
| Height | 0.8 mm |
| Length | 3.2 mm |