CY8CTMA440-48LQI OverviewApplication Specific Microcontroller comes in a Reel package.The 358P/L series includes this electrical component.In Oscillators, this component is included.At a frequency of 156.25 MHz, it can achieve excellent efficiency.The supply voltage of 3.3 V's adaptability can be fully utilised by designers.
CY8CTMA440-48LQI FeaturesOscillators subcategory
CY8CTMA440-48LQI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTMA440-48LQI Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Duty Cycle - Max | 55 % |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 3.465 VDC |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Supply Voltage - Min | 3.135 VDC |
| Manufacturer | CTS |
| Brand | CTS Electronic Components |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Series | 358P/L |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | Oscillators |
| Current Rating | 45 mA |
| Frequency | 156.25 MHz |
| Frequency Stability | 50 PPM |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Type | VCXO |
| Output Format | LVDS |
| Product Category | VCXO Oscillators |