MM912I637AV1EP OverviewThe outstanding performance of Battery Monitor makes it an excellent choice.There is a 48-VFQFN Exposed Pad package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.A S12 core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at -40°C~105°C.FLASH (96KB) is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 2.25V~5.5V supply voltage.There are 8 I/Os on it.A comparable component can be found by using the base part number MM912I637.The terminals of this device are located at QUAD.It is a part of the series of controllers HCS12.Application Specific Microcontroller has 48 terminations.The number of channels available at the moment is 1.Vsup should be kept above 3.5V for normal operation.Microcontroller uses an analog IC POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT.
MM912I637AV1EP Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MM912I637AV1EP ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MM912I637AV1EP Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Battery Monitor |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MM912I637 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | LIN, SCI, SPI |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Number of I/O | 8 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Core Processor | S12 |
| Adjustable Threshold | YES |
| Program Memory Type | FLASH (96KB) |
| Supply Current-Max (Isup) | 25mA |
| Controller Series | HCS12 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 48-QFN-EP (7x7) |
| Qualification | MIL-PRF-55681/8 |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | MM912 |
| Mfr | Freescale Semiconductor |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Series | - |
| Capacitance | 680 pF |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 5.5V |
| Product Length | 3.2 mm |
| Product Width | 3.2 x 1.6 x 1.3 |