CY8CTMG200A-32LQXI OverviewThis is an excellent choice for Touchscreen Controller due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 32-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.There is a M8C as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C ~ 85°C.FLASH (32kB) has been assigned to it as a program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 1.8V supply voltage.There are 28 I/Os on it, which makes it a very simple device.In terms of the controller series, the device belongs to the CY8CT series.Application Specific Microcontroller is a member of the TrueTouch™ series of electrical components.
CY8CTMG200A-32LQXI Features32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CTMG200A-32LQXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTMG200A-32LQXI Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8CTMG200 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | TrueTouch™ |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 28 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Controller Series | CY8CT |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2004 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | CY8CTMG200 |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Memory Type | FLASH |
| Data Bus Width | 8b |
| Core Architecture | M8C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |