CYPD5125-40LQXIT OverviewApplication Specific Microcontroller is a fantastic choice for USB Type C because of its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 40-UFQFN Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tape & Reel (TR).The device runs in ARM® Cortex®-M0 core processor.The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working.Its type of program memory is FLASH (128kB).High efficiency is possible due to the 2.75V~5.5V supply voltage.Application Specific Microcontroller has a number of 28I/Os.The position of the device is QUAD at terminal.Application Specific Microcontroller consists of 40 terminations.This electrical component is part of the EZ-PD™ CCG5 series.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.This gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/Peripheral IC.
CYPD5125-40LQXIT Features40-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CYPD5125-40LQXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYPD5125-40LQXIT Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | EZ-PD™ CCG5 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Applications | USB Type C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.75V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 28 |
| RAM Size | 12K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (128kB) |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |