CY8CTST200-48LTXI OverviewWith its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Touchscreen Controller.For the purpose of saving space, it is available in the 48-QFN package.A Through Hole mounting method is used.This item can be found in package Bulk.M8C core processor is present on the device.Working at -- temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is FLASH (32kB).Due to the 1.8V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.38 I/Os can be found on it.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of CY8CT.The electrical component is part of the series 518.
CY8CTST200-48LTXI Features48-QFN package
Mounting type of Through Hole
CY8CTST200-48LTXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTST200-48LTXI Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 48-QFN |
| Supplier Device Package | 48-QFN |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 28 (2 x 14) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Contact Material - Post | Brass |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8CTST200 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -- |
| Series | 518 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Type | DIP, 0.2 (5.08mm) Row Spacing |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Current Rating | 3A |
| Pitch - Mating | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Resistance | -- |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 38 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Termination Post Length | 0.125 (3.18mm) |
| Pitch - Post | 0.100 (2.54mm) |
| Controller Series | CY8CT |
| Features | Open Frame |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |