MEC1428-I/NU-C1 OverviewThe outstanding performance of Keyboard and Embedded Controller makes it an excellent choice.There is a 128-TQFP package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.A MIPS32® M14K™ core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C.External Program Memory is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.71V~3.465V supply voltage.There are 108 I/Os on it.A comparable component can be found by using the base part number MEC1428.The terminals of this device are located at QUAD.It is a part of the series of controllers --.Application Specific Microcontroller has 128 terminations.The -- series includes this electrical component.The supply voltage of 1.8V allows for high efficiency.As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT.There are a total of 128 pins on it.In Microcontrollers - MCU, this component is included.4 Timer timers/counters are in use.ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL SUPPLY VOLTAGE also belongs to it.
MEC1428-I/NU-C1 Features128-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers - MCU subcategory
MEC1428-I/NU-C1 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MEC1428-I/NU-C1 Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 128-TQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 128 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | LPC/Serial I2C/SPI/U |
| Dimensions | 14.2 x 14.2 x 1.05mm |
| Package Type | VTQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | - |
| RoHS | Non-Compliant |
| Number of I/Os | 108 I/O |
| Interface Type | eSPI, I2C, LPC |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MEC1428 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2017 |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL SUPPLY VOLTAGE |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MEC1428 |
| Pin Count | 128 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, LPC, SMBus, SPI, UART |
| Number of I/O | 108 |
| RAM Size | 192KB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | MIPS32® M14K™ |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Program Memory Size | - |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 4 Timer |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| Controller Series | -- |
| Product | MCU |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | MIPS32 M4K |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |