CY8CTST200A-32LQXIT OverviewConsidering its outstanding performance, Touchscreen Controller is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 32-VFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).With a processor of M8C cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.FLASH (32kB) is the type of program memory used by it.By using a 1.8V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 28 I/Os are available on this device.To find comparable components, use the CY8CTST200 base part number.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8CT controller series.Part of the TrueTouch™ series, this electrical component is used in a variety of applications.Storage of data is performed using memory type FLASH.Mounting is performed in accordance with Surface Mount.In order to store data and programs, the devices have a memory size of 32kB.Its core architecture is based on M8C.In total, there are 2 timers and counters.With a maximum frequency of 24MHz, the device operates.Microcontroller is recommended that the operating temperature be below 85°C.Microcontroller is recommended to work at a temperature higher than -40°C.There are 28 programmable I/Os in the device.
CY8CTST200A-32LQXIT Features32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
CY8CTST200A-32LQXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8CTST200A-32LQXIT Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TrueTouch™ |
| Published | 2009 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Base Part Number | CY8CTST200 |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Memory Size | 32kB |
| Number of I/O | 28 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Core Architecture | M8C |
| Max Frequency | 24MHz |
| Number of Programmable I/O | 28 |
| Controller Series | CY8CT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |