CY8CTMG200A-48LTXI OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for Touchscreen Controller.There is an option to purchase it in the 48-QFN package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tray package available for it.A core processor of M8C is present in the device.Work should be done at -40°C~85°C.There is FLASH (32kB) program memory in it.The 1.8V supply voltage enables high efficiency.A total of 38 I/Os are present.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8CT.There are a number of electrical components in the TrueTouch™ series, including this one.
CY8CTMG200A-48LTXI Features48-QFN package
Mounting type of Surface Mount
CY8CTMG200A-48LTXI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY8CTMG200A-48LTXI Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-QFN |
| Supplier Device Package | 48-QFN |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | TrueTouch™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 38 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Controller Series | CY8CT |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |