CYAT81685-128AA88Z OverviewVisit the official website for more information: Printed Circuit series/family/product line.Additional features, such as IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY, are incorporated into it.
CYAT81685-128AA88Z FeaturesCYAT81685-128AA88Z ApplicationsThere are a lot of Cypress
CYAT81685-128AA88Z Touch Screen Controllers applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 128 |
| RoHS | Yes |
| Mounting | PCB |
| Package Description | TQFP-128 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Manufacturer Part Number | CYAT81685-128AA88Z |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP |
| Supply Voltage-Max | 1.95 V |
| Risk Rank | 5.64 |
| Series | Printed Circuit |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY |
| Pitch | 7,5 mm |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G128 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Note | - |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Bus Compatibility | I2C,SPI |