LM8300IMT9 OverviewThis package is housed in a Tube format.It was sent with the 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package.Devices with UART interfaces provide better data acquisition performance.A Surface Mount-axis is mounted on the part.The circuit must be re-done if your meter does not read 2.7V~5.5V for the supply voltage as this unit is designed to do.This chip should operate at 0°C~70°C degrees Celsius on average.In total, there are 48 terminals with their own functions.A part number LM8300 identifies this device as a base part.There are a total of 48 pins on the part.This linear device can handle voltages as low as 2.7V.The product has been adapted to Surface Mount to maximize design flexibility.Providing parts with voltages greater than 5.5V is not permitted.Parts requiring 11.5mA supply current to function normally require current from the 11.5mA supply.The IC is also used as a consumer IC for the CONSUMER CIRCUIT platform.
LM8300IMT9 FeaturesLM8300IMT9 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM8300IMT9 Touch Screen Controllers applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | LM8300 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | UART |
| Operating Supply Current | 11.5mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Length | 12.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |