CYAT81685-128AS88Z OverviewWe recommend visiting the official MCS MINIá series/family/product line website for more information.Adding IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY to it compounds additional features.
CYAT81685-128AS88Z FeaturesCYAT81685-128AS88Z ApplicationsThere are a lot of Cypress
CYAT81685-128AS88Z Touch Screen Controllers applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 128 |
| RoHS | Yes |
| Mounting | cable |
| Package Description | TQFP-128 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 105 °C |
| Manufacturer Part Number | CYAT81685-128AS88Z |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP |
| Supply Voltage-Max | 1.95 V |
| Risk Rank | 5.64 |
| Series | MCS MINIá |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY |
| Pitch | 3,5 mm |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G128 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Note | n/a |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Bus Compatibility | I2C,SPI |