CYAT81688-100AS77 OverviewAdding IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY to it compounds additional features.There is a voltage called 29 V at the supply.
CYAT81688-100AS77 FeaturesCYAT81688-100AS77 ApplicationsThere are a lot of Cypress
CYAT81688-100AS77 Touch Screen Controllers applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 100 |
| RoHS | Compliant |
| Package Description | TQFP-100 |
| Package Style | FLATPACK |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 105 °C |
| Manufacturer Part Number | CYAT81688-100AS77 |
| Package Code | QFP |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP |
| Supply Voltage-Max | 1.95 V |
| Risk Rank | 5.6 |
| Color | White |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Power Rating | 4 W |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Operating Supply Voltage | 29 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Luminous Flux | 140 lm |
| Outside Diameter | 16 mm |
| Height | 150 mm |
| Length | 136 mm |
| REACH SVHC | Unknown |