CYAT81688-100AA77 OverviewAdditional features, such as IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY, are incorporated into it.
CYAT81688-100AA77 FeaturesCYAT81688-100AA77 ApplicationsThere are a lot of Cypress
CYAT81688-100AA77 Touch Screen Controllers applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 100 |
| Package Description | TQFP-100 |
| Package Style | FLATPACK |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Manufacturer Part Number | CYAT81688-100AA77 |
| Package Code | QFP |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP |
| Supply Voltage-Max | 1.95 V |
| Risk Rank | 5.62 |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |