QT111-S OverviewPresented in a Tube package.This item was shipped with package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Serial interface enables better data acquisition performance.In Surface Mount, the part is mounted.This unit should read 2.45 V ~ 5.25 V for the supply voltage even if your meter does not.For this chip, the average operating temperature should be 0°C ~ 70°C.Its base part number is QT111.The voltage reference provided by the device is Internal.Check out the official website: Brad 121050 mPm series/family/product line for more information.When an electrical current of 20µA is applied to the device, it can meet the specifications that were designed for it.8-SO supplier provides device package.
QT111-S FeaturesQT111-S ApplicationsThere are a lot of Micrel
QT111-S Touch Screen Controllers applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | 121050 |
| Mfr | Molex |
| Product Status | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Other Names | 427-1004 |
| Series | Brad 121050 mPm |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Packaging | Tube |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.45 V ~ 5.25 V |
| Base Part Number | QT111 |
| Interface | Serial |
| Current - Supply | 20µA |
| Resolution (Bits) | 14 b |
| Touchscreen | 2 Wire Capacitive |
| Voltage Reference | Internal |