CYAT81689-100AS61Z OverviewIT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY, for example, is a compound of additional features.
CYAT81689-100AS61Z FeaturesCYAT81689-100AS61Z ApplicationsThere are a lot of Cypress
CYAT81689-100AS61Z Touch Screen Controllers applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 100 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package Description | TQFP-100 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 105 °C |
| Manufacturer Part Number | CYAT81689-100AS61Z |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP |
| Supply Voltage-Max | 1.95 V |
| Risk Rank | 5.64 |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES IN 3V TO 5.5V ANALOG SUPPLY |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Bus Compatibility | I2C,SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 900 |
| Manufacturer | Infineon |
| Brand | Infineon Technologies |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.71 V |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, PSOC® |
| Packaging | Tray |
| Type | Capacitive Touchscreen Controller |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 1.95V, 3V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Product Type | Touch Screen Controllers |
| Resolution (Bits) | 32 b |
| Touchscreen | 2 Wire Capacitive |
| Voltage Reference | - |
| Product | Touch Screen Controllers |
| Product Category | Touch Screen Controllers |