SX8654IWLTRT OverviewHoused in a Tape & Reel (TR) package.Dispatched with the 20-WFQFN Exposed Pad package.For better data acquisition performance the device adapts I2C, Serial interface.The part is mounted in the Surface Mount.If your meter doesn't read 2.3V~3.6V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.The average operating temps for this chip should be -40°C~85°C.There are 20 terminals in total, which has their own funcitions.SX865 is the base part number of this device.It provides with Internal voltage reference.20-pin data acquisition device for your specialized needs.To enhance design flexibility, Surface Mount is adpated to this product.This is a high resolution 12-bit data acquisition device.To fully run this gadget, a supply voltage of 3.3V is recommended.TELECOM CIRCUIT is in use to achieve proficient telecom data acquistion.
SX8654IWLTRT FeaturesSX8654IWLTRT ApplicationsThere are a lot of Semtech Corporation
SX8654IWLTRT Touch Screen Controllers applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SX865 |
| Interface | I2C, Serial |
| Number of Bits | 12 |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 or 5 Wire Resistive |
| Voltage Reference | Internal |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |