CYAT817AZS61-22002 OverviewPresented in a Tray package.This item was shipped with package 0603 (1608 Metric).I²C, SPI interface enables better data acquisition performance.In Surface Mount, MLCC, Epoxy, the part is mounted.This unit should read 3V ~ 5.5V for the supply voltage even if your meter does not.For this chip, the average operating temperature should be -55°C ~ 125°C.The voltage reference provided by the device is -.Like other high-quality Data Converter ICss, this one is capable of acquiring data at a very high rate.Check out the official website: VJ HIFREQ series/family/product line for more information.100-TQFP (14x14) supplier provides device package.
CYAT817AZS61-22002 FeaturesCYAT817AZS61-22002 ApplicationsThere are a lot of Infineon
CYAT817AZS61-22002 Touch Screen Controllers applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC, Epoxy |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | VJ0603 |
| Mfr | Vishay Vitramon |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | - |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 900 |
| Manufacturer | Infineon |
| Brand | Infineon Technologies |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.71 V |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | VJ HIFREQ |
| Packaging | Tray |
| Size / Dimension | 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) |
| Tolerance | ±2% |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Type | Capacitive Touchscreen Controller |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency |
| Voltage - Rated | 100V |
| Capacitance | 22 pF |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Interface | I²C, SPI |
| Lead Style | - |
| Product Type | Touch Screen Controllers |
| Resolution (Bits) | 32 b |
| Touchscreen | 2 Wire Capacitive |
| Voltage Reference | - |
| Product | Touch Screen Controllers |
| Features | High Q, Low Loss, Epoxy Mountable |
| Product Category | Touch Screen Controllers |
| Thickness (Max) | 0.037 (0.94mm) |
| Ratings | - |