CYAT82687-100AA31 OverviewIt was included in the 0603 (1608 Metric) package that was sent out.For this chip, the average operating temperature should be -55°C ~ 155°C degrees Celsius.The total number of terminals is 2, and each of them has its own set of functions.If you would like to find out more information, please visit the official website: RK73H series/family/product line.Supplier 0603 provides 0603 with the device package.
CYAT82687-100AA31 FeaturesCYAT82687-100AA31 ApplicationsThere are a lot of Cypress
CYAT82687-100AA31 Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | RK73H1J |
| Mfr | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.022 (0.55mm) |
| Manufacturer Part Number | CYAT82687-100AA31 |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP |
| Risk Rank | 5.64 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Series | RK73H |
| Size / Dimension | 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Resistance | 8.66 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Failure Rate | - |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Ratings | AEC-Q200 |