CYUSB2302-68LTXI OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for USB 2.0 Hub Controller.For space savings, it is available in the 68-VFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.Devices with ARM® Cortex®-M0 core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.The type of memory it uses is ROM (32kB).Because the supply voltage is 1.14V~1.26V, high efficiency can be achieved.The device has 10 I/Os.At QUAD, its terminals are located.The controller belongs to the series CYUSB.Currently, it consists of 68 terminations.HX3 is the series number of this electrical component.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.2V supply voltage.BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.
CYUSB2302-68LTXI Features68-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CYUSB2302-68LTXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB2302-68LTXI Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | HX3 |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| Applications | USB 2.0 Hub Controller |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N68 |
| Interface | I2C |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | ROM (32kB) |
| Bus Compatibility | I2C |
| Controller Series | CYUSB |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |