CYPD5225-96BZXI OverviewWith its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for USB Type C.For the purpose of saving space, it is available in the 96-VFBGA package.A Surface Mount mounting method is used.ARM® Cortex®-M0 core processor is present on the device.Working at -40°C ~ 85°C (TA) temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is FLASH (128kB).Due to the 2.75V ~ 5.5V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.28 I/Os can be found on it.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of -.The electrical component is part of the series EZ-PD™ CCG5.Right now, there are 10 mA operating supplies available for use.
CYPD5225-96BZXI Features96-VFBGA package
Mounting type of Surface Mount
CYPD5225-96BZXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CYPD5225-96BZXI Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 96-VFBGA |
| Supplier Device Package | 96-BGA (6x6) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CYPD5225 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 21.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2.75 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | EZ-PD™ CCG5 |
| Type | Power Delivery |
| Applications | USB Type C |
| Voltage - Supply | 2.75V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Number of I/O | 28 |
| Speed | High Speed (HS) |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (128kB) |
| Data Rate | 1 Mb/s |
| Controller Series | - |
| Product | USB Controllers |
| Standard | USB-C 3.0 |