CYUSB3015-BZXCT OverviewApplication Specific Microcontroller is a fantastic choice for SuperSpeed USB Peripheral Controller because of its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 121-TFBGA package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Reel.The device runs in ARM926EJ-S core processor.The temperature should be kept at 0°C ~ 70°C (TA) while working.Its type of program memory is External Program Memory.High efficiency is possible due to the 1.15V ~ 1.25V supply voltage.Application Specific Microcontroller has a number of 7I/Os.The device belongs to CYUSB controller series.This electrical component is part of the EZ-USB™ SX3 series.
CYUSB3015-BZXCT Features121-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
CYUSB3015-BZXCT ApplicationsThere are a lot of Infineon
CYUSB3015-BZXCT Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 121-TFBGA |
| Supplier Device Package | 121-FBGA (10x10) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1500 |
| Manufacturer | Infineon |
| Brand | Infineon Technologies |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | EZ-USB™ SX3 |
| Packaging | Reel |
| Applications | SuperSpeed USB Peripheral Controller |
| Voltage - Supply | 1.15V ~ 1.25V |
| Interface | I²C, SPI, UART, USB |
| Number of I/O | 7 |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Controller Series | CYUSB |
| Product Category | Infineon |