CYUSB3304-68LTXCT OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for USB 3.0 Hub Controller.As a result, it is available in the 68-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is available in the Tape & Reel (TR) package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a ARM® Cortex®-M0 core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C.Memory type ROM (32kB) is used for program memory.Using the 1.14V~1.26V supply voltage allows for high efficiency.10 I/Os are present on the device.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CYUSB series.In the HX3 series, this electrical component is found.
CYUSB3304-68LTXCT Features68-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CYUSB3304-68LTXCT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB3304-68LTXCT Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | HX3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | USB 3.0 Hub Controller |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Interface | I2C |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | ROM (32kB) |
| Controller Series | CYUSB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |