TUSB3410IRHBRG4 OverviewIn light of its outstanding performance, it is an ideal choice for USB Serial Port Controller.To save space, it is included in the VQFN package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tape & Reel (TR), it is included.Device with 8052 core processor issupported.Work should be performed at a temperature of -40°C ~ 85°C.In terms of its program memory type, it is ROM (10 kB).This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.4 I/Os have been provided by the device.Application Specific Microcontroller has a part number of TUSB3410 that can be used to locate similar components.The terminals of this device are set to QUAD.This device is a member of the TUSB controller family.As far as terminations are concerned, there are 32 terminations present.An electrical component such as this is included in the series TUSB3410.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.In terms of data storage, ROM is used as the memory type.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS in order to monitor their performance.The structure is composed of 32 pins.This device has a total of 32 pins.8052 forms the basis of its architecture.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 15mA.3.3V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers.During the operation of the device, the clock runs at a frequency of 12MHz.Operating temperatures should not be higher than 85°C.Working temperatures greater than -40°C are recommended.
TUSB3410IRHBRG4 FeaturesVQFN package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
TUSB3410IRHBRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TUSB3410IRHBRG4 Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Package / Case | VQFN |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Weight | 71.809342mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | TUSB3410 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | USB Serial Port Controller |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TUSB3410 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I²C, USB, UART |
| Number of I/O | 4 |
| RAM Size | 18K x 8 |
| Memory Type | ROM |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | 8052 |
| Clock Frequency | 12MHz |
| Program Memory Type | ROM (10 kB) |
| Supply Current-Max | 15mA |
| Core Architecture | 8052 |
| Bus Compatibility | I2C |
| Data Transfer Rate-Max | 12 MBps |
| Controller Series | TUSB |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |