CYUSB3324-BVXA OverviewThe 100-VFBGA package contains it. To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C TA. It should be able to operate on a 1.14V 2.5V 3V~1.26V 2.7V 3.6VV power supply. In it, there are 100 terminations. High efficiency is possible with a supply voltage of 3.3V. This gadget has a total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/Peripheral IC. Currently, there is 526mA supply. The HX3 series includes this electrical component.
CYUSB3324-BVXA FeaturesCYUSB3324-BVXA ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB3324-BVXA Controllers Interface ICs applications.
Desktop PCs
Notebook PCs
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 100-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Series | HX3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Voltage - Supply | 1.14V 2.5V 3V~1.26V 2.7V 3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B100 |
| Function | Hub Controller |
| Interface | I2C |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Current - Supply | 526mA |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 3.0 |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |