DS28E17Q+T OverviewIn the 16-WQFN Exposed Pad package, you'll find it. This product is easy to carry due to its Tape & Reel (TR)-shaped packaging. A temperature regulation of -40°C~85°C is necessary to ensure reliable operation. The power source must be 2.45V~3.6VV to work. A number of 16 terminations are found in it. The supply voltage 3V can be used to achieve high efficiency. In the world of numbers, it is a member of the DS28E17 family. A 2.6mA-current supply is provided to the gadget.
DS28E17Q+T FeaturesDS28E17Q+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS28E17Q+T Controllers Interface ICs applications.
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.45V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DS28E17 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Function | Bridge, 1-Wire® to I²C |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 2.6mA |
| Protocol | 1-Wire® |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |