CYUSB3610-68LTXC OverviewThe position of the device is QUAD at terminal.Application Specific Microcontroller consists of 68 terminations.High efficiency is possible due to the 1.2V supply voltage.This gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS as its uPs/uCs/Peripheral IC.The clock of the device runs at 25MHz frequency.Microcontroller has the property of IEEE 802.1P; IEEE 802.1Q; IEEE 802.3; IEEE 802.3AB; IEEE 802.3U as well.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 1.14V.
CYUSB3610-68LTXC FeaturesCYUSB3610-68LTXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB3610-68LTXC Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 68 |
| ECCN Code | 3A991.A.3 |
| Additional Feature | IEEE 802.1P; IEEE 802.1Q; IEEE 802.3; IEEE 802.3AB; IEEE 802.3U |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N68 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Clock Frequency | 25MHz |
| Bus Compatibility | USB |
| Data Transfer Rate-Max | 1000 MBps |
| Drive Interface Standard | IEEE 802.3AZ |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |