STM8SPLNB1M6 OverviewThis is an excellent choice for SaTCR LNBs and Switchers due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.Surface Mount is used for mounting.Package Tube contains it.There is a STM8 as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 2.95V~5.5V supply voltage.A DUAL position is assigned to its terminals.There are a total of 20 terminations in it.Application Specific Microcontroller is a member of the STM8S series of electrical components.As a storage type for data, ROMless is used.A total of 20 pins are required to construct this device.A method of mounting is used, which is Surface Mount.Total number of pins is 20.It should be noted that 5.8mA represents the maximum supply current.Power is provided by a source of 3.3/5V.This device works well at 16MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency.
STM8SPLNB1M6 Features20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
STM8SPLNB1M6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM8SPLNB1M6 Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | STM8S |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | SaTCR LNBs and Switchers |
| Max Power Dissipation | 220mW |
| Voltage - Supply | 2.95V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 20 |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | DiSEqC, I2C |
| Memory Type | ROMless |
| Core Processor | STM8 |
| Supply Current-Max | 5.8mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Bus Width | 8b |
| ROM (words) | 8192 |
| RAM (bytes) | 1024 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |