CYW20719B1KUMLGT OverviewApplication Specific Microcontroller is available in the QFN-40 package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Reel.The temperature should be kept at -30°C ~ 85°C (TA) while working.High efficiency is possible due to the 1.76V ~ 3.63V supply voltage.This electrical component is part of the CYW20719 series.The devices have a memory size of 1MB Flash, 2MB ROM, 512kB RAM that can be used to store programs and data.When working at a frequency of 2.4GHz it is able to achieve excellent efficiency.
CYW20719B1KUMLGT FeaturesQFN-40 package
Mounting type of Surface Mount
CYW20719B1KUMLGT ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW20719B1KUMLGT Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Package / Case | QFN-40 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 40-QFN (5x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Data Rate | 3 Mbps |
| Power Class | Class II/Class III |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Not For New Designs |
| Packaging | Reel |
| Series | CYW20719 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.76V ~ 3.63V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Frequency | 2402 to 2480 MHz |
| Interface | Serial I2C/SPI/UART |
| Memory Size | 1MB Flash, 2MB ROM, 512kB RAM |
| RAM Size | 512 KB |
| Protocol | Bluetooth v5.1 |
| Power - Output | 5.5dBm |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | -95.5dBm |
| Data Rate (Max) | 3Mbps |
| Serial Interfaces | GPIO, HCI, I²C, I²S, PCM, PWM, SPI, UART |
| Current - Receiving | 5.9mA |
| Current - Transmitting | 5.6mA |
| Modulation | 8-DPSK, 4-DQPSK, GFSK, QPSK |
| GPIO | 40 |