MM908E626AVPEK OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Automotive Mirror Control.As a result, it is available in the 54-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a HC08 core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C ~ 115°C.Memory type FLASH (16kB) is used for program memory.Using the 8V ~ 18V supply voltage allows for high efficiency.13 I/Os are present on the device.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the 908E series.In the - series, this electrical component is found.
MM908E626AVPEK Features54-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MM908E626AVPEK ApplicationsThere are a lot of Freescale
MM908E626AVPEK Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 54-HSOP |
| Package | Bulk |
| Mfr | Freescale Semiconductor |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Series | - |
| Applications | Automotive Mirror Control |
| Voltage - Supply | 8V ~ 18V |
| Interface | SCI, SPI |
| Number of I/O | 13 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Core Processor | HC08 |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Controller Series | 908E |